Mieczysław Grąbka nie żyje. Aktor zmarł tuż przed urodzinami

"Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że dziś rano odszedł wspaniały aktor Narodowego Starego Teatru w Krakowie i kochany przez nas wszystkich pedagog naszej uczelni – prof. Mieczysław Grąbka" – informuje Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.

Grąbka, uznany aktor filmowy i teatralny, za niespełna dwa tygodnie skończyłby 74 lata. Urodził się w 1950 r. w Krakowie.

W drugiej połowie lat 60. był wokalistą krakowskich, młodzieżowych zespołów beatowych Krucjata Muzyczna Posłów Ferdynanda II i Rubiny. W 1973 r. uzyskał dyplom na PWST w Krakowie. Został aktorem Teatru Starego w Krakowie. Występował w pierwszych edycjach "Spotkań z Balladą", gdzie wykazywał się umiejętnościami choreograficznymi i parodystycznymi.

"Odszedł wyjątkowy członek naszej wspólnoty akademickiej. Rodzinie i najbliższym wyrazy szczerego współczucia składa Rektor i społeczność akademicka Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie" – czytamy w opublikowanym wpisie.

Zmarłego aktora pożegnał w mediach społecznościowych m.in. krytyk Łukasz Maciejewski. "Dopiero co, w mistrzowskim »Weselu« Klaty w roli Żyda dokonywał supermistrzowskiego wyczynu, tworząc nadkreację pośród wielu kreacji wybitnych. Wiele lat temu, dokładnie to samo pisano o jego Nosie w inscenizacji »Wesela« dokonanej przez Jerzego Grzegorzewskiego. Od »Wesela« do »Wesela« – teraz będzie pogrzeb" – czytamy.

Aktor zagrał w takich filmach jak "Vinci", "ile waży koń trojański?", "Zakochany anioł" czy "Komornik". Zdobył popularność m.in. dzięki udziałowi w programie telewizyjnym "Spotkanie z balladą".

Jego ostatnimi filmowymi rolami był: "Chrzęstny", chrzestny "Zygi" w "Yumie" i Józef Robak we "Wszystkich kobietach Mateusza".