W rocznicę częściowo wolnych wyborów roku 1989 w Warszawie odbył się prodemokratyczny marsz. Z obliczeń Onetu wynika, że frekwencja na godz. 15 wynosiła co najmniej 300 tys. osób, a władze Warszawy mówią nawet o 500 tys. Na prawdziwe tłumy uczestniczące w tym wydarzeniu ostro zareagowali politycy PiS, którzy konsekwentnie określają go "marszem nienawiści".

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

TVP komentuje marsz 4 czerwca. Coś się nie zgadza

Narrację obozu władzy powiela upolityczniona przez niego TVP. W materiale "Wiadomości" przekonywano, że jedno z głównych haseł marszu to "dyktatura", a frekwencja wyniosła pomiędzy 100 a 150 tys. osób. Według przekazu Telewizji Polskiej opozycja "chce obalać wybrany w demokratycznych wyborach rząd". — Tusk i Wałęsa chcą dziś obalać kolejny rząd — mówił autor materiału Bartosz Łyżwiński.

Tymczasem dzień później w porannym programie TVP Info "#Jedziemy" widzowie usłyszeli, że... marsz nie miał żadnego znaczenia.

— Jedyny przekaz, jaki popłynął, to wulgaryzmy — mówiła Agnieszka Siewieruniuk-Maciorowska (współprowadząca program "W kontrze" z Jarosławem Jakimowiczem), wskazując na hasła ośmiu gwiazdek.

— To jaka Polska ma być od marszu 4 czerwca nie dowiedzieliśmy się. Przyszli, poszli, przeszli i mamy 5 czerwca. Nic się nie wydarzyło. Ani prezydent, ani premier się nie zmienił. Skupmy się na tym, co jest ważne — dodawała pracownica TVP.

Brak konsekwencji przebijał także z wypowiedzi innego gościa — komentatora "#Jedziemy" Zbigniewa Górniaka. Powiedział o "ludziach, których naprawdę przyszło sporo".

— To wszystko, co widzieliśmy na ulicach Warszawy, dałoby im znakomite alibi, żeby sprawować rządy bez najmniejszej kontroli. Ci wszyscy ludzie, których naprawdę przyszło sporo, napędzani są chęcią zemsty — komentował gość Telewizji Polskiej. — Tym milionom wystarczy kilkadziesiąt głów, tak jak rzuca się piłki fokom, te tłumy będą bawiły się tymi głowami — dodawał.

Przypomnijmy, że kontrowersje dotyczące materiału "Wiadomości" na temat marszu 4 czerwca dotyczą również faktu, że pracownik TVP pojawił się na marszu z mikrofonem bez kostki TVP. W taki sposób zbierał opinie od uczestników i uczestniczek marszu.